სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი,
გვარი, პირადი ნომერი: მთვარისა ფიფია პ/ნ 51001009865
საგანი: ქართული ენა და ლიტერატურა
სწავლების საფეხური/კლასი: საბაზო , მე-8 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 8
გაკვეთილის თემა: ვაჟა -ფშაველა ,,დამსეტყვე,
ცაო “
გაკვეთლის მიზანი -
1. ავტორის მთავარი
სათქმელი- პოეზიის დანიშნულება
2. მხატვრულ-გამომსახველობითი ხერხების გამოკვეთა,
როგორც ნაწარმოების მთავარი იდეის გამოხატვის საშუალება.
3
მსგავსი თემატიკის ნაწარმოებებთან პარალელის გავლება
აქტივობის
მიზანი და აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის
ორგანიზების ფორმა /ფორმები
|
სასწავლო რესურსები (დაასაბუთეთ შინაარსობრივი რესურსების
მიზანშეწონილება სასწავლო მიზანთან მიმართებით)
|
დრო
|
|
1
|
აქტივობა-გაკვეთილის
თემა, მიზანი ,შეფასების კრიტერიუმები
აქტივობის მიზანი
: გავაცნო მოსწავლეებს თემა , რასაც ეხება გაკვეთილი , ასევე მიზანი და კრიტერიუმები
, თუ რა იქნება გათვალისწინებული შეფასებისას.
აქტივობის აღწერა
მასწავლებელი ესალმება კლასს, აცნობს გაკვეთილის თემასა და მიზნებს, შეფასების
ფორმებსა და რუბრიკას.
|
ვერბალური ახსნა, დემონსტრირება
|
მუშაობა მთელ კლასთან
|
თვალსაჩინოება, შეფასების რუბრიკა
აუცილებელია მოსწავლემ წინასწარ იცოდეს თემა და მიზნები
, თუ რაზე უნდა გაამახვილოს ყურადღება, ასევე შეფასების კრიტერიუმები , რომლითაც
განისაზღვრება ,რამდენად შეესაბამება მოსწავლის
ცოდნა და უნარ-ჩვევები ესგ-თი განსაზღვრულ სტანდარტებს .
|
2 წთ
|
2
|
აქტივობა--ლექსის
მოსმენა
აქტივობის მიზანი
: მოსწავლის პროვოცირება, ლექსის მუსიკალობაზე ყურადღების გამახვილება, ტექსტის გააზრება
აქტივობის აღწერა
მასწავლებელი მოასმენინებს ლექსს ,,დამსეტყვე ცაო“ თანდართული ვიდეო რგოლით , რომელშიც თემატურად ახლოს მდგომი
ფოტოებია
|
ვერბალური
გათვალსაჩინოება
|
მთელი კლასი
|
პროექტორი
ლეპტოპი
ფონოგრამა, ვიდეორგოლი
მიზანი-ხელს
შეუწყობს ლექსის ემოციური ფონის აღქმას
|
2წთ
|
3
|
აქტივობა-სათაურის სიმბოლური გააზრება
აქტივობის მიზანი
: მოსწავეებმა შეძლონ საკუთარი მოსაზრებების, დამოკიდებულების დაფიქსირება
აქტივობის აღწერა
მასწავლებელი თავაზობს მოსწავლეებს ლექსის
სათაურის გააზრებას.
1 რა ასოციაციას ქმნის სიტყვა დამსეტყვე?
2 , რას დაუკავშირებ სიტყვას
,,ცას“?
მოსწავლეთა მოსაზრებები განთავსდება რუბრიკაზე- ,,ჩემი აზრების აკიდო“,რომლებიც
გაკვეთილის შემაჯამებელ ეტაპზე გადანაწილდება
( აეროპლანებზე : მომეწონა, შევცვლიდი
, კარგია)
|
ვერბალური
|
მთელი კლასი
ინდივიდუალურად
|
სტიკერები
რუბრიკა ,,ჩემი აზრების აკიდო“
|
3 წთ
|
4
|
აქტივობა-გონებრივი იერიში
აქტივობის მიზანი
ტექსტის შინაარსზე, დეტალებზე ყურადღების გამახვილება :
აქტივობის აღწერა
გონებრივი იერიში
1.
ვის მიმართავს პოეტი ლექსის დასაწყისსი?
2.
როგორ ხვდება
პოეტი მოსალოდნელ განსაცდელს?
3.
ბევრმა ჭირმა რა განსაცდელში შეიძლება ჩააგდოს ადამიანი?
4.
როგორ ფიქრობთ რა მცნებებს არ შეცვლის პოეტი მიუხედავად
დიდი განსაცდელისა?
5.
რა არის პოეტის ნუგეში წუთისოფელთან ბრძოლაში?
6.
რისი სიმბოლოა ჩონგური?
7.
რატომ არის თქვენი აზრით ვაჟას ჩონგური მჭვარტლიანი
?
8.
როგორ სიტყვებს ამბობს პოეტი,როგორ აფასებს თავის
სიტყვებს?
9.
როგორ დაყო პოეტმა ეს წუთისოფელი და რა დამოკიდებულებაშია მათთან?
10.ვისი თანაზიარია პოეტი ?
11.ვის უცხადებს ბრძოლას პოეტი?
12. პოეტის როგორი განწყობა
იკვეთება ლექსის ბოლო ორ ტაეპში ?
|
კითხვა- პასუხის
გონებრივი იერიში
ანალიზი
|
მთელი კლასი
ინდივიდუალურად
|
ქართული ენისა და ლიტერატურის
სახელმძღვანელო
VIII კლასი
|
6წთ
|
5
|
აქტივობა--ტექსტის
ნაწილებად დაყოფა, ჯგუფური მუშაობა
აქტივობის მიზანი
: ანალიზის უნარის განვითარება,ავტორის მთავარი სათქმელის -პოეზიის დანიშნულების გამოკვეთა
აქტივობის აღწერა
მასწავლებელი კლასს ყოფს სამ ჯგუფად. ლექსს სამ ნაწილად
პირველი ჯგუფი : ლექსი დასაწყისიდან ვიდრე ,,ხან მინდორ ჭალებს“,
მეორე ჯგუფს - ხან მინდორ ჭალებს ..“ ვიდრე ,,ვისაც ამ სოფლად ვრჩებოდი ..“
მესამე ჯგუფი ,,ვისაც ამ სოფლად ვრჩებოდი“ ...ბოლომდე
ეძლ;ევათ აზრობრივი რუკა
თან დართული კითხვებით
მოსწავლეები აკეთებენ პრეზენტაციას ნამუშევრებს განათავსებენ დე დიაგრამაზე
მასწავლებელი აფასებს ჯგუფების მუშაობას
|
ჯგუფში მუშაობა
პრეზენტაცია
დე დიაგრამის გამოყენება
|
ჯგუფური მუშაობა
|
ფლიპ ჩარტი
მარკერები
|
10 წთ
|
6
|
აქტივობა-პარალელების
გავლება
აქტივობის მიზანი
: :
შეძლონ პარალელების გავლება სხვა ლიტერატურულ ტექსტებთან
აქტივობის აღწერა
: მასწავლებელი თხოვს მოსწავლეებს გაავლონ
პარალელები სხვა ნაწარმოებთან
(ილია ჭავჭავაძე : ,,პოეტი “,
,, ჩემო კალამო“ , აკაკი წერეთელი :
,,პოეტი “ , ,,ხატის წინ “)
მაწავლებელი გამოყოფს ლექსს
,,ჩემო
კალამო “ თითო სტროფს აძლევს ჯუფებს
|
კითხვა პასუხი
|
ფლიპჩარტი
|
||
7
|
აქტივობა-ორი
ლექსის შედარება
აქტივობის მიზანი
: ანალიზის , სინთეზისა და შეფასების
უნარების განვითარება.ამ გზით პოეზიის დანიშნულების გამოკვეთა
აქტივობის აღწერა
მასწავლებელი ილია ჭავჭავაძის ლექსს ყოფს
სამ ნაწილად და აძლევს სამ ჯგუფს , გამოკვეთონ პოეტის დანიშნულება (ლექსი ნასწავლია)
მოსწავლეები აკეთებენ პრეზენტაციას
მოსწავლეთა ნამუშევარი განთავსდება დე დიაგრამის მეორე მხარეს
მასწავლებელი მოსწავლეების დახმარებით ავსებს საერთო ნიშნების წრეს,
მასზე დაკვირვებით მოსწავლეები აკეთებენ შეფასებას
|
ჯგუფში მუშაობა
პრეზენტაცია
დე დიაგრამა
|
ჯგუფური მუშაობა
|
ფლიპჩარტი
|
12 წთ
|
8
|
აქტივობა--მხატვრული ხერხების ამოცნობა, მწერლის ენაზე დაკვირვება
-
აქტივობის მიზანი
: ანალიზის უნარის განვითარება, მხატვრული ხერხების გამოკვეთა,მწერლის ენაზე დაკვირვება
აქტივობის აღწერა
მასწავლებელი წარუდგენს მოსწავლეებს ელექტრონულ რესურს, რომლის საშუალებით აკეთებს
მოსწავლეების პროვოცირებას . მოსწავეები
გამოყოფენ ლექსის მხატვრულ მხარეს(რიტორიკულ
მიმართვას, სიმბოლოებს ,მეტაფორას აკვირდებიან
,სიტვათა ველს)
|
კითხვა პასუხი, ანალიზი
|
მთელი კლასი
|
პროექტორი
ლეპტოპი
ელექტრონული რესურსი
მიზანი : :ანალიზის
უნარის განვითარება,მხატვრული ხერხების გამოკვეთა,მწერლი ენაზე დაკვირვება
გათვალსაჩინოება
|
5 წთ
|
9
|
აქტივობა-მოსწავლეთა
შეფასება,
თვითშეფასება
აქტივობის მიზანი: გაკვეთილზე
მიღწეული შედეგის გააზრება, შემდგომი საჭიროების დაკონკრეტება
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი
აკეთებს განმავითარებელ შეფასებას მოსწავლეები აკეთებენ
თვითშეფასებას
ბარათების
საშუალებით
|
დაკვირვება
|
მთელი კლასი
ინდივიდუალურად
|
განმავითარებელი
შეფასების სქემა
|
3
წთ
|
10
|
აქტივობა -საშინაო
დავალება
აქტივობის მიზანი: გაკვეთილზე
მიღებული უნარ -ჩვევების გამოყენება
აქტივობის აღწერაა:
. მასწავებელი
აძლევს საშინაო დავალებას, დაწერონ წერილი
მასწავლებელს, მეგობარს-უამბე ვაჟას ცხოვრება
( ლექსის ,,დამსეტყვე , ცაოს“ მიხედვით
)
|
ინსტრუქტაჟი
|
მთელი კლასი
|
2 წთ
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი
შედეგები :
1. აანალიზებს და კონკრეტული ნიშნის მიხედვით, სისტემურად ახდენს ტექსტში მოცემულ
ინფორმაციის
კლასიფიკაცია-კატეგორიზაციას;
2. პოულობს მსგავსებებსა და განსხვავებებს სხვადასხვა ავტორის მიერ შექმნილ ისეთ
ტექსტებში,
რომლებიც
შეიცავს ერთსა და იმავე ან მსგავს პრობლემას;
3. .ამოიცნობს მხატვრულ ხერხებს, რომლებიც ტექსტს ანიჭებს
ესთეტიკურ მიმზიდველობას (მაგ.
ჰიპერბოლას, სახე-სიმბოლოებს, ალეგორიას, მეტაფორას და სხვ.) და ხსნის მათს
დანიშნულებას;
ამოიცნობს ავტორის მიერ მიზნობრივად გამოყენებულ სპეციფიკურ
ლექსიკას (არქაიზმებს,
დიალექტურ ფორმებს,
ქართ. VIII.
5. მოსწავლეს შეუძლია გაიაზროს, გააანალიზოს და შეაფასოს ტექსტები (მხატვრული და
არამხატვრული),
რომლებიც შეიცავს გარკვეულ თვალსაზრისს ან მსჯელობას კონკრეტულ
საკითხზე.
· დაწვრილებით შეისწავლის ტექსტის შინაარსს, ყურადღებას
ამახვილებს დეტალებზე და მათზე
დაყრდნობით ახსნის მიზეზ-შედეგობრივ
კავშირებს;
· აანალიზებს და კონკრეტული ნიშნის მიხედვით, სისტემურად
ახდენს ტექსტში მოცემულ
ინფორმაციის კლასიფიკაცია-კატეგორიზაციას;
· საკუთარ გამოცდილებაზე დაყრდნობით (მაგ. ადრე წაკითხული
ტექსტები, ნანახი ფილმები და
ა.შ.) განიხილავს ტექსტში წამოჭრილ
საკვანძო საკითხს;
· პოულობს მსგავსებებსა და განსხვავებებს სხვადასხვა ავტორის
მიერ შექმნილ ისეთ ტექსტებში,
რომლებიც შეიცავს ერთსა და იმავე ან მსგავს პრობლემას;
ქართ.
VIII. 8. მოსწავლეს შეუძლია მხატვრული ხერხებისა და ენობრივი მახასიათებლების ცოდნის
გამოყენება ტექსტების გასაანალიზებლად.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
· ამოიცნობს მხატვრულ ხერხებს, რომლებიც ტექსტს ანიჭებს
ესთეტიკურ მიმზიდველობას (მაგ.
ჰიპერბოლას, სახე-სიმბოლოებს, ალეგორიას,
მეტაფორას და სხვ.) და ხსნის მათს დანიშნულებას;
· შეაფასებს მხატვრულ სახეებს და გაიაზრებს მათს როლს
ნაწარმოების შესაძლო ინტერპრეტაციაში;
· ამოიცნობს და აღწერს ზოგიერთ ტექნიკურ ხერხს, რომელიც
გამოყენებულია გარკვეული
განწყობის შესაქმნელად (მაგალითად,
ტექსტის დიზაინს: დიალოგებისა და მონოლოგების
მონაცვლეობა, ტექსტის თავებად და
აბზაცებად დაყოფა; ნაწილების დასათაურება და ა. შ.);
· ამოიცნობს ავტორის მიერ მიზნობრივად გამოყენებულ სპეციფიკურ
ლექსიკას (არქაიზმებს,
დიალექტურ ფორმებს, ჟარგონს, ნეოლოგიზმებს, ბარბარიზმებს და სხვ.).
ჯგუფის მუშაობის შეფასების სქემა
კრიტერიუმი
|
დაბალი
|
საშუალო
|
მაღალი
|
ჯგუფის წევრების ჩართულობა
|
ჯგუფის წევრების უმრავლესობა პასიურია
|
ჯგუფის მხოლოდ
რამდენიმე წევრია
ჩართული მუშაობაში
|
ჯგუფის ყველა
წევრი აქტიურად არის ჩართული მუშაობაში
|
თანამშრომლობა
|
ჯგუფის წევრებს
არ აქვთ
თანამშრომლობის უნარი, არ
უსმენენ ერთმანეთს
|
ჯგუფის
წევრები თანამშრომლობენ ერთმანეთთან, თუმცა ზოგჯერ
არ იზიარებენ ერთმანეთის აზრებს
|
ჯგუფის წევრები
აქტიურად თანამშრომლობენ ერთმანეთთან, იზიარებენ ერთმანეთის აზრებს
|
ჯგუფის მიერ
სამუშაოს ორგანიზება
|
სამუშაო არაა
ორგანიზებული, ჯგუფის
წევრებს შორის სამუშაო
არაა განაწილებული
|
სამუშაო ორგანიზებულია, მაგრამ ჯგუფის
წევრებს შორის
სამუშაო არათანაბრადაა განაწილებული
|
სამუშაო ორგანიზებულია, ჯგუფის წევრებს შორის სამუშაო
თანაბრადაა განაწილებული
|
დროის
ლიმიტი
|
ჯგუფის წევრები
ვერ იცავენ
დროიდ ლიმიტს
|
ჯგუფის
წევრები თითქმის
იცავენ დროის
ლიმიტს
|
ჯგუფის წევრები
იცავენ დროის
ლიმიტს
|
განმავითარებელი
შეფასება
კრიტერიუმი
|
მინიმალური
|
საშუალო
|
საშუალოზე მაღალი
|
მაქსიმალური
|
1. ავტორის მთავარ სათქმელზე მსჯელობა
|
ავტორის მთავრ სათქმელზე ვერ მსჯელობს
|
ავტორის მთავარ
სათქმელზე მსჯელობა უჭირს
|
მსჯელობს ავტორის მთავარ
სათქმელზე
|
მსჯელობს კარგად. ავტორის
მტავარ სათქმელზე
|
2 . მხატვრულ ხერხების ამოცნობა და მათ ეფექტურობის შეფასება
|
ვერ ამოიცნობს მხატვრული ხერხებს ვერ ახერხებს მათი ეფექტურობის შეფასებას
|
ამოიცნობს ზოგიერთ მხატვრულ ხერხს და აფასებს მათ ეფექტურობას
|
ამოიცნობს მხატვრულ ხერხებს და
აფასებს მათ ეფექტურობას
|
ამოიცნობს ყველა მხატვრულ ხერხებს და აფასებს მათ ეფექტურობას
|
3 პარალელის გავლება მსგავს თემებზე
დაწერილ ნაწარმოებებთან
|
ვერ ავლებს პარალელს მსგავს თემებზე დაწერილ ნაწარმოებებთან
|
ზოგჯერ ავლებს პარალელს მსგავს თემებზე დაწერილ ნაწარმოებებთან
|
ავლებს პარალელს გავლება მსგავს თემებზე დაწერილ ნაწარმოებებთან
|
კარგად ავლებს
პარალელს მსგავს ტემებზე დაწერილ ნაწარმოებებთან
|
4 . ენის, როგორც მხატვრულ ი საშუალების გააზრება
|
ძნელად იაზრებს
ენას, როგორც მხატვრულ სახეთა შექმნის საშუალებას
|
ნაწილობრივ
იაზრებს ენას,
როგორც მხატვრულ სახეთა შექმნის საშუალებას
|
იაზრებს ენას, როგორც მხატვრულ სახეთა შექმნის საშუალებას
|
კარგად იაზრებს
ენის, როგორც მხატვრულ სახეთა შექმნის საშუალებას გააზრება
|
წარმატებები თქვენ და თქვენს ნიჭიერ მოსწავლეებს! მათ ნამდვილად ძალიან გაუმართლათ, რადგან თქვენ ხართ მათი მასწავლებელი!
ReplyDelete